فاکتور چیست و چه کاربردی دارد؟

فاکتور نوعی سند تجاری محسوب می شود که فروشنده آن را با توجه به خرید صورت گرفته برای خریدار در ازای دریافت وجه صادر می کند. اصولا در هر فاکتور، مواردی همچون مشخصات خریدار، تاریخ خرید، نوع کالا، قیمت برای واحد و قیمت کل درج می شود. در فاکتورها نوع پرداخت نیز لحاظ می شود.

انواع فاکتور:

فاکتور رسمی دارایی:

نوعی فاکتور می باشد که شکل و فرمت آن از سوی اداره دارایی ارائه شده است و تمام شرکت هایی که دفاتر خرید و فروش دارند موظف می باشند تا از این نوع فاکتور برای خریدارن خود استفاده کنند. اصولا این نوع فاکتور در قطع A4 چاپ و صادر می شود و دارای مشخصات کامل خریدار و فروشنده می باشد. این مشخصات عبارتند از نام کامل شرکت، آدرس، تلفن، کد ملی شرکت، کد اقتصادی، شماره ثبت، کد پستی و …

فاکتور فروش:

نوعی فاکتور می باشد که شکل و فرمت آن کاملا اختصاصی می باشد و با توجه به سلیقه و نیاز شما طراحی و چاپ می باشد. محدودیتی از نوع سایز چاپبی برای فاکتور فروش وجود ندارد و در هر سایزی می توان چاپ کرد.

قبض :

اصولا قبض جهت دریافت وجه و یا ورود و خروج کالا از انبار و … به کار می رود. اصولا سایز قبض ها 10×21 و بصورت دسته چکی می باشد. دارای 2 قسمت می باشد که از وسط پرفراژ دارد که یک قسمت را تحویل میدهید و قسمت ته قبض را برای بایگانی نگه میدارید.